GynPrahaPlus
soukromá gynekologická ordinace Praha, Vysočany
Nebo nám napište
Adresa
Sokolovská 979/209, 190 00 Praha 9 - Vysočany
Telefon
Jak nás najdete
GynPrahaPlus Soukromá gynekologie Praha, Vysočany
Sokolovská 979/209, 190 00 Praha 9 - Vysočany
Pondělí
12:00 - 19:00
Úterý
13:00 - 20:00
Středa
12:00 - 19:00
Čtvrtek
12:00 - 19:00
Pátek
08:30 - 15:30
Sobota
zavřeno
Neděle
zavřeno
změna ceníku od 1/1/2024
Milé dámy, bohužel se ani nám nepodařilo vyhnout se zvýšení cen. Od 1/1/24 bude nový ceník, který jsme se snažily maximálně zvýhodnit pro pacientky, které se o své zdraví starají a pravidelně, 1x za rok chodí na preventivní prohlídky.
MUDr. Marina Tomilova
18.12.2023
Ovariální rezerva
Ovariální rezerva nám určuje zásobu (počet) vajíček ve vaječníku. Souvisí i s kvalitou vajíček. Veškerá rezerva, kterou máme, máme od narození, v průběhu života se nevytvoří žádné nové vajíčko, na rozdíl od mužů, kteří produkují spermií po celý život. Počet vajíček ve vaječníku se s věkem ženy přirozeně zmenšuje. Nejvíce je jich na začátku reprodukčního věku ženy – po první menstruaci. Dále počet i kvalita vajíček klesá až více méně na nulu v období přechodu – menopauzy. U některých žen je tzv. ovariální rezerva nižší než odpovídá věku. Příčiny mohou být různé. Hraje zde roli genetická predispozice, nebo i genové mutace, které ještě zcela neznáme. Negativní vliv mohou mít operace na vaječnících, endometrióza, ev. kontakt s látkami, které působí toxicky (např. léčba chemoterapií). Mnohdy se příčinu poklesu ovariální rezervy nepodaří zjistit a ženy o jejím snížení vůbec nemusí vědět – nesouvisí to kvalitou menstruačního cyklu ani s ovulací. Ženy se sníženou ovariální rezervou mohou mít problémy s otěhotněním. Vyšetření ovariální rezervy lze provést pomocí krevního testu – vyšetření hladiny hormonu AMH (antimüllerianského hormonu). Je to nejspolehlivější metoda. Tento hormon lze odebírat kdykoli během menstruačního cyklu a dokonce i při užívání antikoncepce. Další metoda, méně přesná, je tzv AFC (antral folicul count), který lze odhadnout při ultrazvukovém vyšetření vaječníků, kdy hodnotíme přímo množství klidových folikulů. Testování ovariální rezervy doporučujeme především ženám, které: plánují odložit své těhotenství do vyššího reprodukčního věku (po 33.-35. roce) jsou po operacích na vaječnících nebo trpí těžší formou endometriózy a mají reprodukční plány se delší čas neúspěšně snaží o těhotenství a ještě nenavštívily centrum pro léčbu neplodnosti ženy na konci svého reprodukčního věku (po 40.roce) se tak mohou lépe rozhodnout, zda podstoupí léčbu neplodnosti metodou IVF s vlastními nebo darovanými vajíčky
MUDr. Marina Tomilova
28.10.2023
Co je HPV?
HPV je nejčastější sexuálně přenosná infekce. Šíří se zejména pohlavním stykem a přenosem z rukou či úst na pohlavní orgány. K přenosu může dojít i bez penetrace, stačí kontakt s nakaženou sliznicí nebo pokožkou. Tato infekce je často bez jakýchkoliv příznaků, nakažený jedinec o ní nemá tušení a šíří ji dál. Lidským papilomavirem (HPV) se během života nakazí 80% žen i mužů. Ve většině případů spontánně vymizí, ale zhruba u 20 % nakažených se mohou vyskytnout různé formy zhoubných či nezhoubných onemocnění. Bohužel není možné určit, u koho se HPV infekce projeví a u koho ne. Téměř 100% případů rakoviny děložního čípku souvisí s vysoce rizikovými typy HPV. Na toto onemocnění v ČR zemře každých 29 hodin jedna žena. Ve spojitosti s HPV může ale dojít i k dalším vážným komplikacím: • Rakovina vulvy a vagíny u žen. • Společná s muži je pak rakovina anu (řitního otvoru). • Nízce rizikové typy HPV způsobují zejména genitální bradavice. Ty nepatří mezi zhoubná onemocnění, jejich léčba však může být bolestivá a frustrující, protože se onemocnění často vrací. KONDOM Sexuálně aktivním jedincům poskytuje kondom jen částečnou ochranu, k přenosu infekce může dojít na nechráněných místech. SEXUÁLNÍ PARTNEŘI Riziko se dále snižuje s počtem sexuálních partnerů - čím méně jich je, tím je šance na infekci nižší. Nakazit se ovšem můžete již od prvního nebo jediného partnera, protože člověk s HPV infekcí často nemá žádné potíže či příznaky. JAK SE LZE CHRÁNIT PROTI HPV PREVENTIVNÍ GYNEKOLOGICKÉ PROHLÍDKY Každá žena by si měla dojít na preventivní gynekologickou prohlídku alespoň jednou za rok. Během prohlídky gynekolog totiž provádí stěr z děložního čípku (tzv. cytologii), který dokáže včas odhalit případné změny v buněčné tkáni. Ještě přesnějším nástrojem je HPV DNA test, který je ženám ve věku 35 a 45 let hrazen ze zdravotního pojištění. Ženy, které na pravidelné gynekologické prohlídky nechodí se vystavují zvýšenému riziku výskytu zhoubných onemocnění. Toto smutné pravidlo platí zejména u starších žen, u kterých je riziko bohužel nejvyšší. VAKCINACE Gardasil 9, injekční suspenze v předplněné injekční stříkačce, 9valentní očkovací látka proti lidskému papilomaviru [typy 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58] (rekombinantní, adsorbovaná). Vakcína Gardasill9 se podává dospělým injekčně ve 3 dávkách, vakcinace se doporučuje ve věku do 45 let. Pro kohortu dívek a chlapců dovršeného 13. dovršeného 14. roku vakcinace proti vysoce rizikovým HPV je plně hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. U těchto děti stačí aplikace dvou dávek. Pro ostatní pacientky a pacienty není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
MUDr. Marina Tomilova
26.10.2023